Меню
Azow News » LiveStyle » Успіння Пресвятої Богородиці: Як відзначати одне з найбільших християнських свят

Успіння Пресвятої Богородиці: Як відзначати одне з найбільших християнських свят

28 серпня православні та греко-католики святкують Успіння Пресвятої Богородиці.

Свято Успіння Пресвятої Богородиці або, як кажуть у народі, Перша Пречиста, належить до переліку дванадцяти найбільших свят церковного року, під час якого згадують упокоєння, воскресіння та прославлення Матері Божої.

Успіння – кінець земного життя Богородиці та переселення її в життя небесне. Після того як Ісус Христос вознісся на небо, Матір Божа лишилася під опікою апостола Івана Богослова. Незадовго до свого успіння Божа Матір прибула до Єрусалима. Свій час вона там присвячувала невтомним молитвам. Одного разу на Голгофі до неї з’явився архангел Гавриїл і провістив їй переселення до життя небесного.

Успіння Пресвятої Богородиці: Як відзначати одне з найбільших християнських свят

За звісткою архангела, успіння Богородиці мало статися о третій годині. Святі апостоли запалили безліч свічок і оточили урочисто прикрашену постіль, на якій лежала Мати Божа. Зненацька засяяло божественне світло і до людей зійшов сам Ісус Христос у супроводі янголів, архангелів та праведних душ. Побачивши сина, Матір Божа дуже зраділа і без жодних тілесних страждань віддала свою душу. За три дні апостоли не знайшли в труні тіла Богородиці, а тільки її поховальні покривала. Це був доказ того, що Божа Мати вознеслася на небо.

Успіння Пресвятої Богородиці: Як відзначати одне з найбільших християнських свят

Щодо народних традицій цього дня, то протягом осіннього періоду є три “Пречисті”, про них у народі кажуть так: “Перша Пречиста жито засіває, друга – дощем поливає, а третя снігом покриває”. Тож в період “Першої Пречисти” відбувається озимий посів.

Храмові (престольні) свята проходили з богослужінням і наступною за ним трапезою. Обов’язково влаштовували гостини, їздили до родичів у інші населені пункти, відвідували близьких, кумів, сватів. Престижним у селах (та й у містах) вважалося прийняти на храм якомога більше гостей. Навіть за часів тотальної атеїзації України, коли чимало храмів було знищено, у селах збиралися й досі збираються численні храмові гостини.

Від цього дня дівчата у селі вже не мають тяжкої роботи, кажуть: “Прийшла Перша Пречиста – дівка стає речиста” – починає багато говорити, бо нема вже що робити.

У цей час починався також збір урожаю в садах. Залишалися ще тільки “зимові” сорти яблук та деякі груш. Після Першої Пречистої також розпочиналася заготівля калини.

У день Першої Пречистої селяни приносили в церкву на літургію колосся нового врожаю, щоб “Успіння-матінка” благословила їхню працю та зберегла зібраний врожай від пожежі та дощу.

У цей день варто замислитись про свою матір, якій, можливо, потрібна допомога. Свято Успіння найкраще провести з батьками за святковим столом.

Успіння Пресвятої Богородиці: Як відзначати одне з найбільших християнських свят

Народні прикмети:

Початок молодого бабиного літа.

  • Якщо погода молодого бабиного літа (з 28 серпня до 11 вересня) гарна, то старе бабине літо (13 – 21 вересня) буде негожим.
  • Яка перша Пречиста – така й осінь.
  • Як на Пречисту йде дощ, то осінь буде погана, дощова і холодна. І навпаки: як не буде дощу, то тепла, сухувата, без болота.
  • На Успіння не можна ходити босоніж – всі хвороби збереш. Вважається, що роса в цей день – це сльози природи про те, що Богородиця залишила цей світ і не може перебувати з людьми і допомагати їм.
  • Не можна надягати старе або незручне взуття в цей день – щоб уникнути проблем у житті. Вважається, що якщо натерти ногу в цей день, то людину чекає важке, сповнене проблем і невдач життя.
  • До Успіння хлопця не знайдеш – до весни заміж не підеш.
  • В цей день дозволялося працювати, особливо якщо ви не закінчили якусь розпочату справу комусь потрібно допомогти.
  • З Успіння сонце “засинає”. Час з 28 серпня по 11 вересня називають молодим бабиним літом.

 

 

Inline
Inline