Меню
Azow News » Новини » У бюджет 2020 заклали зростання цін і скорочення субсидій

У бюджет 2020 заклали зростання цін і скорочення субсидій

Кошторис розраховували на застарілому курсі долара і заниженої інфляції

У неділю, 15 вересня, уряд вніс на розгляд парламенту проект бюджету на 2020 рік. Проте вже під час презентації Прем’єр-міністру довелося виправдовуватися: ключові цифри головного кошторису країни виявилися дуже стриманими і слабо корелювали з наполеонівськими планами команди Зеленського.

Олексій Гончарук пояснив це дефіцитом часу, через що багато показників у проекті бюджету були запозичені у попереднього складу Кабміну.

Сигарети та інфляція

Чиновники пропонують у 2020 році підвищити ставки деяких податкових зборів. Якщо на паливо і алкоголь вони залишаться на колишньому рівні, то тютюнові вироби напевно виростуть в ціні через перегляд ставки акцизу.

Зокрема, запропоновано підвищити специфічну ставку акцизу на сигарети з фільтром і без фільтра відразу на 20%, з 756 грн. до 907,2 грн. за 1000 штук. Паралельно на ті ж 20% підніметься і мінімальне податкове зобов’язання зі сплати акцизного податку з 773,2 грн. до 1 213,61 грн. за 1000 штук.

Майже на всі сигарети акциз дорівнюватиме мінімальному податковому зобов’язанню, яке зараз становить 20,23 грн. на пачку з 20 сигарет. А з 1 січня 2020 року він підвищиться до 24,27 грн. З урахуванням ПДВ і роздрібного (5%) акцизу, подорожчання повинно скласти 5 грн. на пачці. Але воно може бути і більше, оскільки в липні 2019 – го теж піднімали податок на 2 грн., але за фактом ціни зросли на 5 грн.

Долар

Проект держбюджету на 2020 рік розрахували, виходячи з вартості американської валюти 28,2 грн./$. Однак цю цифру Мінфін, як і належить за законом, взяв їх викладок Мінекономіки, які ті зробили ще в травні 2019-го. Водночас ситуація на валютному ринку відтоді радикально змінилася. А гривня впевнено переступила позначку 25,0 грн./$.

Мінімалка і субсидії

У чому експерти впевнені, так це в зростанні мінімальної зарплати. Згідно з проектом держбюджету, її піднімуть на 550 грн. до 4 723 грн.. Фактично, її проіндексували слідом за інфляцією, а також з урахуванням рівня зростання економіки.

А ось реальної допомоги від держави стане менше. У бюджеті на наступний рік пропонують закласти всього 47,6 млрд. грн. на субсидії на оплату житлово-комунальних послуг. Це приблизно на 8 млрд. грн. менше, ніж розрахували на 2019 рік. Для порівняння, в 2018 році на субсидії виділяли близько 70 млрд. грн. Це може призвести до зростання неплатежів по комунальних послугах, вважають експерти.

Як саме в уряді збираються домагатися такої значної економії-в проекті держбюджету нічого не сказано. Однак, враховуючи колишні заяви влади про необхідність провести повномасштабну верифікацію одержувачів державних пільг, не виключено, що мова піде про «зачистку» субсидиантов.

При цьому абсолютно точно відомо, що в 2020 році уряд розраховує повністю перейти на виплату субсидій у грошовій формі (монетизація). Більше не буде субсидій у вигляді «знижки» по комуналці. Люди будуть отримувати фінансову допомогу на свої карти і самі оплачувати рахунки.

Inline
Inline