Меню
Azow News » Новини » Українців чекає девальвація гривні і дрейф в тіньову економіку

Українців чекає девальвація гривні і дрейф в тіньову економіку

Експерти назвали “податковою бомбою уповільненої дії” законопроекти про податкову реформу. Вона вразить і малий бізнес, і важку промисловість. А ще – неминуче споживачів, пересічних українців.

“Податковий донос” – так експерти охрестили одну із законодавчих ініціатив. Покупцям пропонують скаржитися на продавців. Схема проста: написав скаргу – отримай частину штрафу.

Наприклад, ви сторгувалися з продавцем, і той віддає вам товар дешевше. Але на сайті або ціннику – інша сума. Повна. Ви забираєте товар зі знижкою, чек і скаржитеся в податкову, мовляв, комерсант приховує доходи.
“Ви ні сном ні духом, нічого не розумієте-за що вам такі проблеми? Ходіть по судах, доводите свою невинність. Нехай покажуть країну, де таке функціонує?! На жаль, таких країн немає”, – заявляє голова Всеукраїнської спілки захисту підприємництва Сергій Доротич

Продавця штрафують, а покупцеві-скаржнику повернуть все, що він заплатив за товар. Жадібні до чужих грошей, може, і радіють. А ось бізнесмени вважають-чи вигідно їм і далі мати власну справу. Анонсована “держава в смартфоні”, як виявилося, не позбавить їх від паперової тяганини, навіть якщо масово впровадять касові апарати.

«Роздрукувати аналогічний чек для себе, зберігати його протягом трьох років, наклеювати його у відповідну звітність, роздруковувати ще додатковий звіт. Витрати кожного підприємця на один касовий апарат – це мінімум 70 тис. грн в рік! Як наслідок, будуть підняті ціни на товари та послуги», – говорить голова Всеукраїнської спілки захисту підприємництва Сергій Доротич.

В таких популярних зараз інтернет-магазинах оборот може зменшитися в кілька разів.

Кореспондент “Сегодня” купив кухонні ваги на сайті тиждень тому. Позавчора посилка прийшла на пошту. Журналіст забрав її і розрахувався сьогодні. Є і чек. Його дублікат, з точною датою про отримання товару, повинен бути у продавця. Але ж доставка – за сотні кілометрів! Ці дрібниці нікого не цікавлять.

«Я не уявляю собі ситуації, коли інтернет-магазин зможе відстежити, в який саме день і час їх покупець забрав з пошти товар. Це просто абсурд. Це буде підставою для штрафу», – говорить експерт аналітичного центру «Українська фабрика думки» Юрій Гаврилечко.

Як дублікати чеків потраплятимуть до продавців, автори не придумали. Натомість вирішили: не буде чека-каратимуть. І штрафи можна буде виписувати блискавично, попереджає експерт.

«Де-факто податківці стають такими собі маленькими «царьками», дії яких фактично неможливо потім оскаржити в суді», – вважає експерт аналітичного центру «Українська фабрика думки» Юрій Гаврилечко.

Багато фізичних осіб-підприємців (ФОП) якийсь час втримаються на плаву: ховатимуться в тінь або виявляться залученими в корупційні схеми, причиною яких стануть саме нові податкові закони, вважає експерт. А ось важка промисловість із-за збільшення ренти і посилення податкового тиску буде руйнуватися на очах, і наслідки можуть бути катастрофічні.

“Ми втрачаємо десь приблизно третину експорту, зараз це близько 10 млрд дол. До мільйона робочих місць може бути втрачено», – говорить експерт аналітичного центру «Українська фабрика думки»Юрій Гаврилечко.

Професор Олександр Савченко вважає, що нові законопроекти ставлять під загрозу енергетичну безпеку держави.

«Це б’є по видобутку газу і нафти. Хтось хоче зробити нас тотально залежними від Росії. Ми самі можемо добувати!» — заявляє професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.
Стагнація важкої промисловості неминуче вплине на курс гривні.

«Зарплати стануть меншими, це призведе до девальвації гривні, а значить, потім і до інфляції», – говорить професор, ректор Міжнародного інституту бізнесу Олександр Савченко.

І чи зможуть це перекрити потенційні надходження від податкових новацій? У проекті бюджету на наступний рік цього поки не видно.

У разі схвалення Верховною Радою законопроекту № 1210 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо удосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві» вітчизняна гірничорудна промисловість буде платити в чотири рази більше податків.

Експерти галузі вже охрестили документ “законом Коломойського”. Адже підвищення фіскального тиску на видобуток марганцевої руди законопроект не передбачає. А самим потужним гравцем на українському марганцевому ринку вважається компанія «Приват Інтертрейдінг», яка належить до групи «Приват» бізнесменів Ігоря Коломойського і Геннадія Боголюбова.

Inline
Inline