Меню
Azow News » ЖКУ » В Україні збираються створити ЖКГ-інспекцію. Чим вона займатиметься

В Україні збираються створити ЖКГ-інспекцію. Чим вона займатиметься

Інспектори зможуть складати протоколи про порушення як на постачальників послуг, так і на рядових споживачів

В Україні пропонують створити Державну житлово-комунальну інспекцію. Відповідна ініціатива викладена в проекті закону Мінрегіонбуду «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо здійснення державного контролю (нагляду) у сфері житлово-комунального господарства». Передбачається, що поява нового контролера підвищить якість житлово-комунальних послуг і буде контролюватися обґрунтованість тарифів. Споживачі ж отримають орган, куди можна буде звернутися в разі порушення їх прав у сфері ЖКГ.

Навіщо це потрібно

Після того як у 2011 році була скасована житлово-комунальна інспекція, в Україні фактично відсутній центральний орган, який здійснював державний контроль у сфері ЖКГ.

Досі споживачі не мають чіткого розуміння куди направляти свої скарги, часто адресуючи їх керівництву комунального підприємства, яке ці ж послуги і надає.

«Інспекція може стати незалежним арбітром у вирішенні спорів між споживачем комунальних послуг та їх постачальниками», — зазначив UBR.ua адвокат ЮК Riyako&Partners Микола Максимов.

З урахуванням децентралізації і вступу в силу нових законів, а в першу чергу це закони “про ЖКГ «і» про комерційний облік”, наявність такої організації стало просто необхідним, кажуть експерти.

«Створення даної комісії передбачає контроль за виконанням своїх обов’язків компаній з надання послуг, так і з боку споживача. Також посилюється контроль за діями органів місцевого самоврядування з боку виконання законів у сфері ЖКГ. Головне при створенні контролюючих органів нового типу — це, щоб вони не перетворилися в черговий корупційний орган, який буде оббирати простих громадян і працювати на монополістів», — зауважив у розмові з UBR.ua голова комітету ЖКГ, благоустрою, екології та охорони довкілля Громадської ради при КМДА Олег Попенко.

Виписуватимуть протоколи

За задумом авторів законопроекту, ЖКГ-інспекція має здійснювати контроль над тим, щоб і споживачі і постачальники житлово-комунальних послуг, дотримувалися вимог законів, нормативів, стандартів тощо, а також укладених між ними договорів про обслуговування.

«Посадові особи інспекції будуть мати право проводити перевірки і виносити приписи як комунальним, так і приватним підприємствам, які надають населенню відповідні комунальні послуги», — говорить Микола Максимов.

Зокрема, нагляд здійснюватиметься в таких сферах:

  1. тепло-та водопостачання, водовідведення;
  2. поводження з відходами;
  3. благоустрою населених пунктів;
  4. поховань (контроль за дотриманням стандартів, нормативів, норм, порядків і правил у сфері поховання);
  5. надання інших житлово-комунальних послуг.

У житлово-комунальної інспекції буде широкий перелік повноважень. Інспектори матимуть право вимагати усунути будь-які порушення законодавства у сфері надання та споживання житлово-комунальних послуг. Для цього вони зможуть призначати експертизу, технічну діагностику обладнання, збирати пояснення, документи і матеріали.

«Якщо будуть виявлені порушення законодавства, інспектора має право направити обов’язкові вимоги (приписи) порушників, а також застосувати штрафні санкції. І, як крайній випадок, передати органам досудового розслідування матеріали, що відносяться до їх компетенції. Інспектори отримають безперешкодний доступ до об’єктів житлово-комунальних послуг”, – розповіла UBR.ua партнер АО» Юріс Феррум ” Надія Гніздовська.

Комунальні штрафи

Розміри штрафів варіюються залежно від конкретного виду правопорушення та особи, яка вчинила його (для посадових осіб штрафи більше). У середньому штрафи за порушення у сфері ЖКГ передбачаються в розмірі від 20 до 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (від 340 грн. до 5 100 грн.). Є й винятки.

Наприклад, за самовільне підключення до систем централізованого водопостачання та водовідведення, опалення та постачання гарячої води передбачений штраф у розмірі від 1 до 2 тисяч неоподатковуваних мінімумів для громадян (від 17 000 грн. до 34 000 грн.) і від 2 до 3 тисяч неоподатковуваних мінімумів, для посадових осіб (від 34 000 грн. до 51 000 грн.).

«Новий проект закону передбачає, що посадові особи Державної житлово-комунальної інспекції зможуть самостійно складати протоколи, розглядати справи та накладати адміністративні стягнення за порушення в сфері ЖКГ. Це дозволить Державній житлово-комунальній інспекції більш оперативно реагувати на порушення у сфері ЖКГ”, – резюмувала Гніздовська.

Джерело : ubr.ua

Inline
Inline