Меню
Azow News » Новини » 6 серпня День Хіросіми

6 серпня День Хіросіми

Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї.

День Хіросіми, відомий ще й як Всесвітній день боротьби за заборону ядерної зброї відзначається щорічно 6 серпня.

Пам’ятна, важка дата забирає нас до історичних подій серпня 1945 року, пов’язаних з Другою світовою війною.

Створення атомної бомби в США і перше випробування цього виду зброї масового знищення на полігоні в Нью-Мексико в липні 1945 року поклало початок новому етапу в житті людства. Відтепер ніхто не міг бути застрахований від руйнівної сили нової зброї і страхітливих наслідків його застосування.
Фатальна риса була проведена 6 серпня 1945 року, коли схвалений в кінці липня президент США Гаррі Труменом наказ про бомбардування японських міст був приведений у виконання. Першою жертвою стало місто Хіросіма. Роль літака-носія виконував бомбардувальник Б-29 «Енола Гей». Разом з ним з аеродрому на Маріанських островах в повітря піднялися три літаки, що виконували функції розвідників погодних умов, а також літак з реєструючої апаратурою для запису параметрів вибуху і бомбардувальник з фотоапаратурою, що прямував на відстані, в завдання якого входило фотодокументування наслідків бомбардування.

6 серпня День Хіросіми

По суті, атомне бомбардування Хіросіми стало випробуванням нової зброї на людях, причому переважно на цивільному населенні, і проведеним в цинічній формі. Авіація не просто здійснила бомбардування, а проводила запис її наслідків і сам процес, включаючи реєстрацію всіх параметрів вибуху.

Ефект, як і очікувалося, був жахливим. Скинута в 8:15 з висоти 10000 метрів бомба «Малюк» вибухнула на висоті близько 600 метрів. Велика частина житлових кварталів міста являла собою споруди з дерева. Вражаючі фактори вибуху, по суті, стерли місто з лиця землі. Від первинних чинників (ударна хвиля і світлове випромінювання), що викликали руйнування практично всіх будівель в радіусі чотирьох кілометрів від епіцентру вибуху, миттєво загинуло понад 80 тисяч осіб, близько 12 тисяч пропали без вісті, близько 40 тисяч отримали поранення. Люди буквально були спалені або розчавлені під уламками будівель від впливу ударної хвилі, світлового випромінювання і виникли слідом за ним пожеж.

Спалахнули вогнища пожеж в результаті вітру утворили вогняний шторм, в результаті якого з 90 тисяч будівель згоріло близько 62 тисяч. Від наслідків вибуху, в тому числі від променевої хвороби, вже до кінця 1945 року число загиблих зросло і по ряду даних склало понад 150 тисяч осіб. Сила світлового випромінювання була такою великою, що залишала на стінах силуети згорілих людей.

 

6 серпня День Хіросіми

Трагедія Хіросіми і ефект від атомного бомбардування, зареєстрований і знятий американськими ВПС, здавалося б, повинен був змусити командування ВПС і керівництво США усвідомити масштаби трагедії і не повторювати подібне. Проте вже через три дні вони знову підняли в повітря авіацію і повторили атомне бомбардування. На цей раз жертвою стало місто Нагасакі. 9 серпня бомба «Товстун», скинута над містом в 11 годин ранку, забрала життя ще 73 тисяч людей безпосередньо в момент вибуху і близько 35 тисяч – згодом від отриманих ран і променевої хвороби.

В офіційних документах навіть з’явився термін “хібакуся” (hibakushya) – постраждалий від бомбардування. Хібакуся перетворилися на касту недоторканних, стали “атомними паріями”. Їм важко було влаштуватися на роботу, налагодити своє особисте життя: кому потрібен чоловік або дружина, у шлюбі з яким можуть народитися діти, схильні до страшних хвороб? Серед пережили атомні бомбардування в 16 разів більше вмирало від лейкемії, ніж в середньому по країні, і майже у 8 разів більше страждало іншими раковими захворюваннями.

6 серпня День Хіросіми

Точних даних про загиблих немає досі, проте навіть за приблизними підрахунками жертвами бомбардувань стали близько 300 тисяч осіб, а ще близько 200 тисяч зазнали радіоактивного опромінення. Кількість жертв атомних бомбардувань продовжувала зростати щороку від наслідків променевої хвороби. Медики стверджують, що навіть у наші дні ехо атомних бомбардувань продовжує позначатися на здоров’ї людей, несучи багатьох з життя, або калічачи їх здоров’я.

Через 10 років після завершення війни і в пам’ять про трагедію Хіросіми 6 серпня 1955 року це місто прийняв Першу Міжнародну конференцію за заборону атомної і водневої зброї.

День Хіросіми – пам’ятна, траурна дата, що відзначається щорічно в Японії і по всьому світу. Підготовка до неї починається задовго, проведеним щорічно “Маршем миру”, коли з різних префектур Японії в бік Хіросіми рухаються люди. Закінчується марш в центрі міста. У Хіросімі проходять церемонії пам’яті, хвилина мовчання, покладання вінків і квітів до меморіалу, зведеному  в центрі міста, в пам’ять про сотні тисяч заживо спалених у пеклі атомного шторму людей. Тут, в центрі міста збережено ділянку з руїнами, які залишилися після атомного вибуху, а також розбитий Парк миру, в якому і встановлений пам’ятник жертвам бомбардування. Він являє собою бетонний намет, який немовби ховає загиблих. Під склепінням шатра встановлена пам’ятна вапняна плита з написом: «Спіть спокійно, помилка не повториться». Під плитою знаходиться скринька з іменами загиблих. Біля пам’ятника знаходиться Меморіальний музей світу, в якому представлена наочна експозиція з фотоматеріалами, восковими скульптурами, яка демонструє жахи бомбардування, безпорадність простих громадян, їх муки від отриманих поранень і опіків.

6 серпня День Хіросіми

Хіросіма стала символом пережитого жаху застосування ядерної зброї і боротьби за мир, а День Хіросіми став називатися Всесвітнім днем боротьби за заборону ядерної зброї.

Щорічно в цей день у багатьох країнах світу проходять численні акції «проти» ядерної зброї і «за» мир у всьому світі. Заходи, які проводяться в річниці атомних бомбардувань Хіросіми і Нагасакі, нині спрямовані на те, щоб нові покоління могли зрозуміти весь жах, пережитий жертвами атомної катастрофи.

Джерело: Актуально

Inline
Inline